تبلیغات
نشریه اینترنتی گُلی - هشدار دانشمندان

هشدار دانشمندان

یکشنبه 19 اردیبهشت 1389 06:26 ب.ظ

نویسنده : saman
روبات‌ها شما را خواهند کشت
نشریه اینترنتی گلی: دانشمندان آلمانی هشدار دادند روبات های دوست داشتنی که می توانند بار وظایف روزمره را از دوش انسان ها بردارند در عین حال می توانند با به دست داشتن ابزاری کوچک جراحت های مرگباری را به انسان وارد کنند.

به گزارش تلگراف ، دانشمندان هشدار دادند روبات هایی که برای کمک به کارهای روزانه در خانه انسان ها در حال پرسه زدن هستند می توانند به صورت تصادفی جراحت های کشنده ای را به انسان وارد آورند.

اغلب خانه های آینده به شکل فضاهایی تجسم می شوند که در آنها روبات ها برای انجام کارهای روزمره خانگی برنامه ریزی شده اند. از تمیز کردن خانه گرفته تا انجام تعمیرات ساده و یا حتی آشپزی از وظایفی است که برای روبات ها در نظر گرفته شده است.

اما در فیلم هایی از قبیل «I,Robot» آینده جهانی تصور شده است که ماشین های دست ساز بشر به گونه ای برنامه ریزی شده اند تا علیه خالقان خود شورش کنند ، رویدادی که دانشمندان آن را امکانپذیر می دانند.

محققان آلمانی هشدار داده اند استفاده از روبات ها در منازل مسکونی به ویژه زمانی که روبات ها از ابزاری مانند چاقو استفاده می کنند، می تواند خطر آفرین باشد. به منظور آشکار کردن رویدادهایی که می توانند در زمان حمل یک ابزار تیز از قبیل چاقو توسط یک روبات رخ دهد محققان موسسه روباتیک و مکاترونیک از آژانس هوا فضای ملی «وسلینگ» بازوی روباتیکی را به گونه ای برنامه ریزی کردند که بتواند با در دست داشتن ابزارهای مختلفی به سطوحی مشابه نسوج بدن انسان ضربه بزند.

این روبات توانست یک لامپ سیلیکونی، پای یک خوک و حتی بازوی یک داوطلب شجاع را مورد اصابت قرار داده و جراحت های بسیار خطرناکی را به وجود آورند. از این رو محققان سیستم ردیاب برخورد آزمایشی طراحی کردند که به گفته آنها می تواند تا اندازه ای قابل توجه از بروز چنین جراحتهایی جلوگیری کند.

 این سیستم ایمنی با استفاده از حسگرهای مختلف می تواند لحظه برخورد با یک سطح را ردیابی کرده و به این شکل بازو متوقف می شود. در حالی که مطالعات پیشین خطر درگیری با روبات های بزرگ را مورد آزمایش قرار داده بود این اولین آزمایشی بوده است که در آن خطر وارد آمدن جراحت بر بدن انسانها توسط روباتها مورد آزمایش قرار می گیرد.

مهر
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -