تبلیغات
نشریه اینترنتی گُلی - چگونه به اهداف خود برسیم؟

چگونه به اهداف خود برسیم؟

سه شنبه 27 مرداد 1388 10:43 ب.ظ

نویسنده : saman

چگونه به اهداف خود برسیم؟

 

- هدف های كارگریز

آدمهای این دسته می خواهند از كوتاه ترین راه به هدفشان برسند.معمولاً این كوتاه ترین راه، كم زحمت ترین راه و البته غیر اخلاقی ترین راه است. این آدم ها در تمام جنبه های زندگی شان ازانجام پروژه های دانشكاه گرفته تا خرید كردن برای خانم خانه، فرار می كنند.این نوع آدم ها احتمالاً بهترین تعمه برای گلدكوئیستی ها و دیگر افسانه های یك شبه پولدار شدن هستند.روان شناسان به این شیوه انتخاب هدف آدم های سمبل كار می گویند(هدف های كار گریز). تحقیقات نشان می دهد این شیوه در دراز مدت لو می رود و سلامت آدم های از زیر كار در رو به خطر می افتد.

- هدف های خود گرایا

كسانی كه این شیوه را دارند برای انتخاب هدف هایشان، خیلی متكی به ارزیابی های دیگرانند. جمله های مثل ( نكند مردم فكر كنند من آدم بی دست و پایی هستم ) یا ( اگر همیشه آدم جذابی به نظر نرسم فاجعه است. ) همیشه در ذهن این آدم ها زنگ میزند.وقتی این جمله ها بشود ملكه ذهن آدم معلوم است هدف های كوچك و بزرگ زندگی هم بر اساس همین ارزیابی ها شكل می گیرند.مدرك گرفتن فقط به خاطر پرستیژ اجتماعی، چیدن یك سفره مفصل از ترس قضاوت مهمان، داشتن یك ماشین مدل بالا برای در آوردن چشم مردم در خیابان و از این قبیل، از جمله هدف های این آدم هاست.روانشناسان به این هدف ها می گویند هدف های (خودگرا)، چون كه هدف در نهایت بر اساس عرضه كردن خود جلوی دیگران انتخاب می شود.تحقیقات نشان داده اند كه این آدم ها هم در دراز مدت زمین می خورند.

- هدف های تكلیف گرایا

لذتی كه در مسیر كوه وجود دارد كمتر از رسیدن به قله كوه نیست، فقط بستگی دارد به نگاهی كه ما به زندگی داریم.این ایده در ذهن عرفا و اندیشمندان كشور خودمان هم وجود داشته و این از آثاری كه در باره فكرها و رفتار آن بزرگان باقی مانده، هویدا است.روان شناسان به این گونه هدف ها می گویند (هدف های تكلیف گرا). آنها معتقدند كسانی كه هدف های تكلیف گرا دارند، هدفشان خوب انجام دادن كاری است كه شروعش كرده اند و چون در این مسیر بیشتر و بیشتر یاد می گیرند، در طولانی مدت آنها هستند كه سلامت روان بیشتری دارند و هم موفقیت بیشتری در زندگی كسب می كنند.    

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: یکشنبه 8 شهریور 1388 02:31 ق.ظ