تبلیغات
نشریه اینترنتی گُلی - علم روز

علم روز

دوشنبه 23 فروردین 1389 11:21 ب.ظ

نویسنده : saman


تأثیرگذارترین رایانه‌هایی که در تاریخ تولید شده‌است 
بدون در نظر گرفتن ترتیب زمانی تأثیرگذارترین رایانه‌هایی که در تاریخ صنعت رایانه تولید شده‌اند در قالب گزارشی معرفی شده است.
براساس این گزارش، رایانه‌ها ابزارهایی که در عین متداول شدن با پیشرفت‌های لحظه به لحظه خود تغییرات و تحولات ‌جدیدتری را در زندگی بشر به وجود می‌آورند اکنون نه تنها به جزئی جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده‌اند بلکه نبود آنها می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را نیز به دنبال داشته باشد. 
در اینجا با نگاهی کوتاه به تاریخچه این تجهیزات هوشمند و حیاتی رایانه‌هایی را که در زمان تولید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و در مدت حضور خود در دستان کاربران تأثیر بالایی بر صنعت رایانه از خود به جا گذاشته‌اند، انتخاب و معرفی کرده‌ایم: 
Commodore 64: یکی از مشهورترین رایانه‌هایی است که در دهه 1980 و پس از ظهور رایانه‌های خانگی وارد بازارها شد. 
این رایانه از گرافیک و صدای خوبی برخوردار بوده و آن را به انتخابی مناسب برای کودکان طرفدار بازی‌های رایانه‌ای تبدیل کرده بود. 

Atari 2600: این دستگاه یکی از اولین ماشین‌هایی به شمار می‌رود که بازار کنسول‌های بازی‌های رایانه‌ای را به تصرف خود درآورد. 
کنسول‌های دیگری قبل از این دستگاه ارائه شده بودند اما رنگی بودن Atari و صدای خوب آن باعث به فروش رسیدن میلیون‌ها دستگاه از آن شد. 
Panasonic MSX Turbo R GT: نام این رایانه بیشتر به نام خودروهای رالی شباهت دارد اما در واقع این رایانه در زمان خود یکی از محبوب‌ترین رایانه‌ها برای موسیقیدانان به شمار می‌رفت. 
این دستگاه از توانایی تولید نمونه‌های صوتی باکیفیت CD بوده و با مجهز بودن به سیستم انطباق‌دهنده Midi از توانایی ترکیب اصوات مختلف نیز برخوردار بود. 
Xerox Alto: اولین رایانه‌ای است که از صفحه زمینه گرافیکی برخوردار بود و الهام‌بخش سیستم‌های مایکروسافت ویندوز و مکینتاش OS شد. شرکت زیراکس به خودی خود نتوانست از مزایای این محصول بخوبی استفاده کند و استفاده از آن را به دیگر شرکت‌ها سپرد و خود بر روی تولید دستگاه‌های کپی و چاپگر متمرکز شد. 
Apple Lisa-1: رایانه Lisa اولین رایانه خانگی شرکت اپل به شمار می‌رود که از حد واسط گرافیکی سود برده بود. این رایانه از ماوس، لیست دستورات، یک مگا بایت RAM و درایورهای 25/5 اینچی برخوردار بود. قیمت این رایانه در آن زمان 
10 هزار دلار بوده و پس از مدتی رایانه مکینتاش OS جایگزین آن شد. 
Altair 8800: محصولی است که استفاده از رایانه‌های شخصی را امکان‌پذیرتر ساخت و الهام‌بخش مهندسانی شد که اکنون هیأت مدیره شرکت «سیلیکون ولی» را تشکیل داده‌اند. قیمت این رایانه 500 دلار بوده و «اد رابرتز» سازنده آن تنها به مدت یک دهه درحال مطالعه بر روی قطعات الکترونیکی آن بود. 
Apple 1: «استیو وزنیاک» ساخت اپل را از اتاق خانه‌اش و با هزینه فروش ون فولکس واگن «استیو جابز» آغاز کرد. 
در حدود 200 دستگاه از این رایانه توسط وزنیاک ساخته شد و از این رو این سیستم به یکی از کمیاب‌ترین رایانه‌های زمان خود تبدیل شد. صفحه کلید Apple 1 یکی از عوامل سبقت این دستگاه نسبت به دیگر رایانه‌های مشهور رقیب به شمار می‌رود.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -