تبلیغات
نشریه اینترنتی گُلی - پوست خود را جوان كنید

پوست خود را جوان كنید

پنجشنبه 26 فروردین 1389 11:06 ب.ظ

نویسنده : saman
مصرف ضدآفتاب‌ها و...

نشریه اینترنتی گلی: پوست در دوران كودكی قابلیت ارتجاعی زیادی دارد، چون زیر آن سطح وسیعی از چربی هست كه با افزایش سن و به مرور با كاهش چربی زیرپوستی تغییراتی مانند شل شدن و جمع شدن به وجود می‌آید.

به همین دلیل بسیاری از افراد با دیدن چنین صحنه‌ای به فكر شادابی مجدد پوست خود می‌افتند و راضی‌اند برای به دست آوردن پوست جوان خود هر روشی را امتحان كنند كه یكی از این موارد، لیفتینگ یا همان پوست‌كشی است.

دكتر نیما استواری، متخصص پوست و مو، فوق‌تخصص لیزر و زیبایی در این باره به «جام‌جم» می‌گوید: وقتی گفته می‌شود پوست پیر شده یعنی ساختمان پوست مشكل دارد و الیاف كلاژن و الاستین كه در واقع بافت‌های ارتجاعی زیر پوست را تشكیل می‌دهند بتدریج از میان رفته و با كم شدن حجم‌شان، تغییر ماهیت داده‌اند كه با روش‌های لیفتینگ می‌توان تا حدودی آنها را جایگزین كرد. 


وی با اشاره به این كه جراحی‌های لیفتینگ اغلب در سنین بالا و به دنبال افتادگی‌های شدید پوست توصیه می‌شود، اظهار می‌كند: در لیفتینگ‌های خفیف‌تر می‌توان از لیزر یا كرم‌های مخصوص این كار استفاده كرد.

این فوق تخصص لیزر و زیبایی با بیان این كه نقش لیزر در لیفتینگ به 2 شكل است، خاطرنشان می‌كند: در نوع اول اقدامات، لیزرهای تخریبی به طور همزمان سطح پوست را سایش و زخم كرده و عمق آن را حرارت می‌دهند كه این مساله سبب می‌شود پوست جدیدی جای زخم ایجاد شود و در پی آن كلاژن‌های جدیدی ساخته شود كه بافت را قوی و محكم‌تر می‌كند.

وی می‌افزاید: مشكل چنین لیزری آن است كه زخم روی پوست ایجاد می‌شود و فرد تا مدتی آثار زخم را به صورت ترشح، قرمزی و تیرگی دارد، بنابراین نیازمند یكسری محافظت‌هاست كه خیلی آسان نیست؛ ولی در روش جدید لیفتینگ به وسیله لیزر، دستگاه سطح پوست را زخم نمی‌كند یا خیلی كم و سطحی این اتفاق می‌افتد و فقط حرارت به عمق پوست داده می‌شود كه البته این روش‌ها نیازمند تكرار هستند و هر سه هفته تا یك ماه تكرار می‌شوند.

طبق گفته دكتر استواری، این اثرات حرارتی باعث تحریك تولید كلاژن در پوست می‌شوند و بافت شل را سفت و چروك ها را مقداری ترمیم می‌كنند.

وی متذكر می‌شود: اثر این نوع از لیفتینگ لیزری در كوتاه‌مدت ظاهر نمی‌شود و بیمار باید 4 تا 6 ماه منتظر اثرات لیفتینگ باشد.

این فوق‌تخصص لیزر و زیبایی با ابراز این كه كرم‌های لیفتینگ بیشتر برای اثرات پیشگیری مدنظر گرفته می‌شوند و اثری محدود دارند، یادآور می‌شود: مصرف مدام این نوع از كرم‌ها باعث درصد كمی بهبود در بیمار می‌شوند؛ ولی اگر میزان افتادگی در بخش تحتانی صورت (چانه‌ها)‌ باشد، تنها راه، جراحی لیفتینگ (پوست‌كشی)‌ است كه با این طریق تمامی بافت‌های افتاده به بالا كشیده می‌شوند.

دكتر استواری اذعان می‌كند: افراد می‌توانند با توصیه پزشك متخصص، كرم‌های لیفتینگ را از 30 سالگی شروع كنند؛ ولی‌ آنچه در این حین از درمان نیز مهم‌تر می‌نماید، نحوه محافظت از پوست است، بهتر است برای جلوگیری از پیری زودرس، مصرف بموقع از ضدآفتاب‌ها، پاك‌كننده‌های غیرصابونی و رطوبت‌رسانی به پوست را از یاد نبرد.

فراموش نكنیم عواملی همچون كاهش وزن، استرس‌های روزمره، در معرض آفتاب بودن، استفاده از الكل، سیگار و استعدادهای ژنتیكی در روند ایجاد تغییرات در چهره اثرگذار هستند.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -