تبلیغات
نشریه اینترنتی گُلی - تلاش آواتار برای نجات آمازون

تلاش آواتار برای نجات آمازون

شنبه 4 اردیبهشت 1389 11:20 ب.ظ

نویسنده : saman

نشریه اینترنتی گلی: این روزها كمتر كسی پیدا می‌شود كه درباره یكی از عظیم ترین محصولات صنعت رؤیاپرداز سینما ـ آواتار ـ از جلوه‌های ویژه مسحوركننده و بهره‌گیری از آخرین فناوری‌های تصویربرداری آن گرفته تا طراحی آخرین نسخه ادوات و تجهیزات علمی و نظامی و صد البته پدیده‌ها و چشم‌اندازهای طبیعت سحر انگیز و پر رمز و راز لوكیشن‌های این هیولای سه بعدی سینما چیزی نشنیده باشد.

اما تمام هنر این فیلم و كارگردان حرفه‌ای و جستجوگرش كه تجربه حضور در اعماق اقیانوس با پیشرفته‌ترین ربات‌های كاوشگر روز و پرسه‌های طولانی نفس‌گیر و مخاطره‌آمیز در اعماق جنگل‌های بارانی مناطق حاره را در سابقه خود یدك می‌كشد، به همین جا ختم نمی‌شود. چرا كه جیمز كامرون قصد دارد تا در اقدامی نمادین و مبارزه‌جویانه اذهان عمومی و همچنین علاقه‌مندان محیط زیست زیبای آمازون را به تلاش برای متوقف كردن ساخت پروژه عظیم سد آمازون و نیروگاه برق ـ آبی برزیل معطوف سازد.

بله، قضیه این ماجرای زیست‌محیطی به اعتراض علیه پیشنهاد ساخت یك سد و پروژه برق ـ آبی غول‌آسا روی بخش برزیلی آمازون برمی‌گردد و به همین سبب نیز پای جیمز كامرون و حال و هوای افسانه‌ای آواتار را برای جلب توجه عمومی به منظور شركت در نبردی زیست‌بومی به جنگل‌های بارانی آمازون برزیل باز كرده است.


به اعتقاد وی، این پیكار برای متوقف كردن ساخت و ساز پروژه‌ای برق ـ آبی سناریویی همسو و موازی با خط سیر روایت آواتار است. در واقع آواتار با تمام علاقه‌مندان خط سیر روایتش كه مبتنی بر عشق و زایش و حفظ زمین و زیست‌بوم است، می‌خواهد اهالی بومی نقطه دیگری از سیاره سبز را در نبرد علیه تخریب زیست‌بوم زمین یاری كرده و به احترام زمین با طرفداران محیط زیست سراسر جهان ریسمان مصیبت گره بزند.

اما این بار نبرد آواتار به جای سرزمین پاندورا و جنگل‌های افسانه‌ای و حیات بخش آن قرار است در شكل و هیبتی امروزی و مربوط به زندگی واقعی در جنگل بارانی آمازون برزیل برپا شود؛ جایی كه گروه‌های بومی و محلی در تلاش برای جلوگیری و متوقف كردن مقدمات ساخت پروژه كلان هیدروالكتریكی آمازون موسوم به سد بزرگ بلو مونته هستند.

در این میان و همسو با تلاش‌های اعتراض آمیز بومی‌ها و گروه‌های طرفدار محیط زیست، جیمز كامرون نیز ماه گذشته به اتفاق ال گور ـ معاون ریاست جمهوری سابق آمریكا و چهره زیست محیطی امروز ـ كار توجه بخشیدن و رسیدگی به موضوع اول زیست‌محیطی در آمازون را كلید زده است و قصد دارد تا دوباره به سائوپولو بازگشته تا جایگاه نسخه دی‌وی‌دی فیلم پر سر و صدا و كم نظیرش را بالا بكشد. فیلمی كه در آن كار نظامیان و ناوگان آتشبار و نابودگرشان به طمع استخراج نفت و مواد معدنی با بومیان سرزمینی موهوم و خیالی كه قصد حفاظت از موطن خویش یا همان ماه پوشیده از جنگل را دارند به جنگی ویرانگر و تباهی یك سرزمین می‌كشد.

در این میان نكته جالب توجه، سناریوی مشابه و موازی تجاوز به حریم زیست‌بوم‌های جنگلی اسرارآمیز و حیات‌بخش دو سیاره است.

اما آواتار دست‌های نمادین سبز خود را همسو با طرفداران محیط زیست سراسر دنیا گره زده است. از چین كه میلیون‌ها نفر توسط پروژه‌های زیرساختی به اجبار جابه‌جا شده و تغییر موطن داده‌اند گرفته تا بولیوی كه نخستین رئیس‌جمهور بومی و سرخپوست این كشور فیلم آواتار را به خاطر ارسال پیام حفظ و نجات محیط زیست از بهره‌كشی بی‌اندازه و سوءاستفاده ستایش كرده است. كامرون كه همسو با بومیان سرخپوست و ساكنان محلی و همچنین فعالان زیست‌محیطی به نشانه اعتراض در مقابل وزارت معادن و انرژی برزیل اجتماع كرده‌اند، معتقد است موقعیتی كه اكنون به وجود آمده به نحو شگفت‌انگیز و باورناپذیری همان جایی است كه یك مقابله و مواجهه تمام‌عیار از جانب آواتار و با زمان و مكانی واقعی در حال روی دادن و پیشرفت است. در حقیقت همان چیزی كه در آواتار روی می‌دهد در برزیل و همین طور در جاهایی مثل هندوستان و چین نیز در حال اتفاق افتادن است؛ جاهایی كه روستاها و دهكده‌های سنتی تحت فشار پروژه‌های زیرساختی كلان اعم از سدها و شاهراه‌های ارتباطی ناگزیر از جابه‌جایی و جلای وطن هستند. اما مجوز پروژه 11 میلیارد دلاری سد برق ـ آبی بلومونته برزیل كه در صورت تكمیل، سومین پروژه عظیم از این نوع در جهان به شمار خواهد رفت، از طرف وزارت محیط زیست برزیل برای تاریخ اول سال میلادی جدید صادر شده است و انتظار می‌رود دعوت از پیمانكاران احتمالی آینده برای پیشنهادهای مزایده بعد از این تاریخ واقع شود.

در این میان دولت برزیل خاطرنشان كرده در صورتی كه حتی شركای خصوصی برای ساخت سد روی رودخانه زینگو ـ منبع تغذیه رودخانه آمازون ـ پیدا نشود، كشور به‌تنهایی مبادرت به سرمایه‌گذاری تا اتمام پروژه خواهد كرد. این موضوع و چالش‌های مالی و زیست محیطی پیش روی آن در حالی است كه پای رئیس‌جمهور لولا داسیلوا را به میان كشانده و بنا به استدلال وی، این پروژه برق ـ آبی كلان منبع مهم تامین انرژی پاك برای كشور به شمار می‌رود و لازم است از این راه نیازهای جاری و آتی انرژی برآورده شود.

اما این موضوعی است كه به مذاق طرفداران محیط زیست خوش نیامده و بصراحت با آن به مخالفت برخاسته‌اند. به ادعای آنها اجرای این پروژه موجب تخریب و تباهی حیات وحش و همچنین از میان رفتن وسیله معیشت و حیات حدود 40 هزار نفری خواهد شد كه در این ناحیه زندگی می‌كنند و قرار است با آبگیری سد به منطقه‌ای مدفون در آب بدل شود. به باور و استدلال فعالان و علاقه‌مندان محیط زیست، انرژی تولید شده توسط این سد تا حد زیادی به مصرف عملیات بهره‌برداری‌های بزرگ معدنی در حوزه آمازون خواهد رسید و برای اشخاص معمولی این ناحیه سود و منفعتی ندارد. البته داسیلوا به نامه كامرون و درخواستش برای متوقف كردن این پروژه پاسخی نداده است.

هرچند این موضوع ساده‌ای نیست كه گذرگاه آینده برزیل با این بهانه تغییر ماهیت دهد؛ اما در صورت بروز این تغییر و تصمیمات حیاتی از سوی دولتمردان، نباید از نظر دور داشت كه این كشور رشد اقتصادی پایدار را به‌جای رشد اقتصادی تنها كه عواقب مخاطره‌آمیزی برای بخش‌های مشخص و مهمی از جمعیت كشور دارد از آن خود كرده است.

با این اوصاف، از این حقیقت نمی‌توان چشم پوشید كه آمازون در منطقه برزیل، بزرگ‌ترین دفاع طبیعی جهان در مقابل پدیده گرمایش جهانی است و به اعتقاد دانشمندان همچون چاهك یا جاذبی در خود فرو برنده برای مهم‌ترین گاز گلخانه‌ای سیاره یعنی دی‌اكسیدكربن عمل می‌كند و كمك به حفظ این جنگل بارانی و ناحیه‌ای كه هنوز هم پای انسان به همه جای آن باز نشده به معنای كمك به نبرد با گرمایش جهانی و نجات زمین خواهد بود.

البته این ویژگی مهم در حالی است كه همین حوزه بسیار مهم می‌تواند شریك و یاور موثری برای گرمایش نیز باشد؛ به نحوی كه حدود 75 درصد انتشارات گازی برزیل ناشی از پاك و صاف شدن همین جنگل‌های بارانی است كه با سوختن پوشش گیاهی و قطع درختان و انهدام درختان پوسیده روی می‌دهد. در همین خصوص برخی كارشناسان و فعالان محیط زیست معتقدند اگر آمریكای شمالی و اروپا مسوول آلایندگی كربنی بوده‌اند كه ما را به این وضعیت ناگزیر فعلی گرمایش جهانی كشانده، پس باید به نحوی بار مسوولیت‌های مالی برای تامین خدماتی كه تاكنون طبیعت به شكلی طبیعی فراهم می‌كرده است را به دوش بكشند و كشورها و دولت‌های درگیر در مناطق خاص جهان را كه ارزش مهمی برای حفظ زمین پاك دارند یاری كنند.

سایت Discovery / مترجم: مهریار میرنیا
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -